XV KONFERENCJA TRZECH SEKCJI PGE NARODOWY MIŁOŚĆ, ZALEŻNOŚĆ, SEPARACJA.

W dniach 18-20 października 2019 r. uczestniczyłam w Trójkonferencji organizowanej przez Sekcję Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Sekcję Naukowej terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Uczestniczyło w niej około 400 psychologów,  psychoterapeutów i psychiatrów z całej Polski.

Brałam udział w wielu inspirujących, pobudzających do refleksji wykładach, seminariów, warsztatach oraz w kilku emocjonujących debatach.

Największe wrażenie zrobiły na mnie poniższe wystąpienia:

  1. Bogdana de Barbaro – Miłość zagrożona przez postmodernizm
  2. Magdaleny Budziszewskiej, Sofii Jonsson – O miłości do środowiska nautralnego. Zmiana klimatu w gabinecie psychoterapeuty.
  3. Marii Beisert – Separacja. Granice wyboru
  4. Anny Król-Kuczkowskiej – Od zależności do separacji – o istocie reparacji w procesie psychoterapeutycznym
  5. Jacka Prusaka – Kościelny kompleks Edypa
  6. Marii Fijewskiej, Krzysztofa Jedlińskiego, Piotra Fijewskiego i Grażyny Supeł-Szczerbiec – Zależność, Miłość, Separacja w procesie terapeutycznym podejścia humanistyczno-doświadczeniowego
  7. Anny Król-Kuczkowskiej – Narcyzm, miłość i separacja – o agresji i niezdolności do przeżywania żałoby.

Po powrocie do domu długo rozmyślałam o zagrożeniu klimatycznym i masowym napływie młodych ludzi do gabinetów psychoterapeutów z powodu depresji klimatycznej. To zupełnie nowe zjawisko.

Byłam poruszona wystąpieniem jednego z kolegów dotyczącego min. konieczności wypracowania profesjonalnego podejścia do osób LGBT, które w ostatnim czasie w naszym kraju doświadczają zagrożenia, opresji, odrzucenia i dyskryminacji co sprawia, że częściej szukają wsparcia psychoterapeutycznego. Dodam przy okazji, że jako psychoterapeutka biorę udział w nowo powstałej  inicjatywie – Społeczności „Terapeuci dla LGBT+” mające na celu wspierać osoby LGBT.

Znaczący dla mnie jako psychoterapeuty humanistycznego był fakt opublikowania książki pod. red. Marii Król-Fijewskiej „Doświadczanie a psychoterapia”. Pierwszy raz z tą pozycją można było zapoznać się właśnie na Trójkonferencji.

Oczywiście wróciłam z Warszawy z całą torbą lektur:)

Ostatniego dnia przysłuchiwałam się debacie dotyczącej wypracowania wspólnego stanowiska na temat ustawy o zawodzie psychologa, prace nad nią trwają od kilkunastu lat. Jako członek Stowarzyszenia Intra staram się uczestniczyć i wpływać swoją obecnością i zaangażowaniem na decyzje w tej sprawie.

Opublikowano w Bez kategorii.